toplumsal-cinsiyet-nedir
Toplumsal Cinsiyet Nedir?
17 Kasım 2016
kisiligi-etkileyen-faktorler
Kişiliği Etkileyen Faktörler
19 Kasım 2016

Ben Kimim

ben-kimim

Kendimizi Tanımak

  • İnsan kendisiyle ne zaman tanışır?
  • Kim olduğumuzu düşünmeye ne zaman başlarız?
  • Peki bu sorulara ne cevaplar veriyoruz?
  • Bu soruları neye göre cevaplıyoruz?
  • Dışarıdaki insanlar bizi neye göre tanımlıyorlar?
  • Sosyal çevremizde seviliyor muyuz?
  • Ben kimim?
  • Nelerden hoşlanırım, neleri asla yapmam?

Tüm bu sorular bireyin kendisinin farkına varmasıyla birlikte karşımıza çıkan ve hayatımız botunca peşimizden gelen sorulardır. Sorulara cevap vermek hayli zor olduğu gibi bu cevaplar aniden değişebilir. Kriz durumlarında bu sorulara verdiğimiz yanıtlarla baş edemeyebiliriz. Verdiğimiz cevaplar hoşumuza gitmediğinde veya olmak istediğimiz benle olduğumuz kişi arasında çatışmalar yaşandığında sorunlar hiç ummadığımız kadar büyüyebilir.

Hayatta öncelikle kendimizi tanımalı, kendimizle barışmalı ve kendimize değer vermeliyiz. Benlik değeri geliştiremeyen insanların diğer insanların değerli ve sevilmeye layık olduğuna inanması beklenmez. Benlik değerimizi oluşturmak, kişiliğimizi tanımlamak, güçlü ve zayıf yanarımızı ortaya çıkarabilmek elbette ki kolay değildir. Güçlü olmasını istediğimiz bir yanımızın zayıf olduğunu anlamamız ve bunu kabul edebilmemiz bazen bir ömür sürebilir. Bunu hiç kabullenmeden yaşam sona erebilir belki de.

Peki kim olduğumuzu kabullenmek neden bu kadar zor. Daha kendimizi tanıyamıyorken, bazen olası durumlara kendi tepkimiz ne olur kestiremiyorken diğer insanları nasıl tanıyoruz? Onların neleri sevdiğini, nasıl zaman geçirmekten hoşlandıklarını, olası problemlere ne tepkiler göstereceklerini nasıl bilebiliyoruz?

Bana soracak olursanız hayatta en zor olan bir insanın kendisini olumlu, olumsuz ve güçlü, zayıf yanlarıyla tanıyabilmesidir. Hayatta var olduğumuz ve yaşamaya devam ettiğimiz sürece; keşfetmeye, öğrenmeye, değişmeye devam ederiz. Her değişim, her öğrenme bizi bir dakika öncesinden farklı kılar. Her olayın, her krizin yaşanma şartları ve bizim o andaki duygu durumumuz farklıdır. Bu sebeple her an vereceğimiz tepkiler farklı olabilir. Tüm bu yanlarıyla kişinin kendini tanıyabilmesi oldukça karmaşık ve zorlu bir süreç gibi gelebilir size.

Geriye bakıp bir düşünün 5 yaşındaki siz ve bugünkü 30 yaşındaki siz aynı kişi misiniz? Değerleriniz, en önem verdiğiniz konular, dış görünüşünüz, olaylara tepkiniz aynı mı? 5 yaşındaki sizin bilmediği, yaşamadığı; ne olaylar, ne duygular yaşadınız. Belki yıprandınız, acıtıldınız, belki mutluluklar biriktirdiniz ama değiştiniz. Ne dış görünüşünüz ne de ruhunuz aynı kalmadı.

Peki kendimizi tanıtırken ben dediğimiz ne? Ben diyerek kastettiklerimiz değişiyorsa biz nasıl aynı insan olarak kalıyoruz? Karşımızdakilerin değişimlerini kabul etmeye bu kadar kapalıyken aslında her gün biz de bir parça değişmiyor muyuz?

Geriye Kalan

“Ben”den geriye kalan ruhumuzdur. Kendimize iyi bakmak ruhumuza iyi bakmaktır. Bedenimiz, değerlerimiz, sevdiklerimiz, çevremizdeki her şey değişebilir. Bize kalan tek şey ruhumuzdur. Bu yüzden tüm bu karmaşanın içinde ruhumuzun yara almamasına dikkat etmeliyiz. Kişiliğimiz oluşurken ve gelişirken ruhumuzu beslenemeye özen göstermeliyiz.

E. Naz Aykar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir