iliskilerde-iletisim-catismalari
İlişkilerde İletişim Çatışmaları
20 Kasım 2016
psikolog-kimdir
Psikologların Çalışma Alanları
1 Aralık 2016

Borderline Kişilik Bozukluğu

borderline-kisilik-bozuklugu

Borderline Kişilik Bozukluğu Nedir?

Borderline kişilik bozukluğu olan kişiler iyiyle kötü arasında yoğun gidip gelme süreçleri yaşarlar. Borderline kişilik bozukluğu olan bir hasta bir an kendini çok mükemmel ve harika hissederken aniden değersiz hissetmeye başlar. Kişileri ve olayları aşırı değersizleştirme veya tersi şekilde aşırı anlam yükleme eğiliminde olurlar. Borderline bir kişi bir gün içinde hem çok mutlu, çok değerli hissederken bir anda her şeyin anlamsız olduğunu düşünmeye başlayabilir ve boşluk hissine kapılabilir. Boşluk hissine kapılmaları borderline kişilik bozukluğu olan hastalarda sık görülen bir sendromdur. Kendilerini, karşılarındakileri ve olayları aşırı değerli veya değersiz görme eğilimleri sebebiyle boşluğa düşmeleri sık yaşanır. Depresyona meyilli kişiler olurlar ve borderline sendromlu kişiler ağırlıklı olarak kadınlardır. Aynı şartlarda bir erkeğin antisosyal kişilik bozukluğu gösterdiğini görüyoruz ve bu da erkeklerin çevreyi kadınların kendilerini suçlu görme eğilimleriyle açıklanabilmektedir.

Borderline Kişilik Bozukluğu ile Bipolar Kişiilik Bozukluğu Arasındaki Fark Nedir?

Bipolar bozukluk uzun süreli duygusal durumların değişimlenmesidir. Kişi akut gelişen uzun sürelik manik veya depresif dönemler yaşar. Bunun aksine borderline kişiler anlık olarak duygu değişimleri yaşamaktadırlar. Aradaki temel fark budur.

Borderline Kişilik Bozukluğu Belirtileri

  1. Yalnızlığa tahammülleri çok azdır. Sürekli olarak birine bağlanma ve kabul görme ihtiyacı duyarlar.
  2. Gerçek veya sanal terkedilmelerden aşırı kaçınma eğilimindedirler.
  3. Kendilerine güven duyguları sağlam değildir. Ani olarak güvenlerini kaybedebilirler.
  4. Ani öfkelenmeler, ani disosyatif belirtiler, depresyon ve intihar eğilimi vardır.
  5. Hayali duygulanımlar ve hayali kaygı kaynaklarına sahip olabilirler.
  6. Kişiliklerine uygun olarak değerlendirmedikleri davranışları ani olarak sonunu düşünmeden sergileyebilirler.
  7. Ahlaki değer yargılarında değişkenlikler yaşanır.
  8. Kendilerine zarar verme eğiliminde olabilirler.
  9. Karşılarındaki kişiyi aşırı değerli görüp yüceltme veya aşırı değersiz görüp tiksinme davranışlarında bulunabilirler.
  10. Boşlukta hissi oldukça yaygındır.

Borderline Kişilik Bozukluğu Kimlerde Daha Sık Görülür

Çocuklukta travmatik yaşantılara maruz kalan kişilerde daha sık görülür. Fiziksel veya cinsel tacize uğramış kişilerde görülme olasılığı yüksektir.

Borderline Kişilik Bozukluğunda Terapi Süreci

Borderline kişilik bozukluğunun rahatsız edici derecede ortaya çıkıp kendini göstermesi genellikle bu hastaların ilişkilerinin bitmesi sürecindedir. Bu kişiler ilişkierinin bitmesine aşırı tepki gösterirler. Ayrılık süreci atlatıldığında belirtiler ortadan kalkabilir fakat bu bir iyileşmenin değil hastalığın bir sonraki atağı bekleme sürecine girdiğinin belirtisidir. Bu kişilerde yoğun bir bağlanma ihtiyacı olduğundan ilişki bitiminde hastalık kendini daha şiddetli gösterir. Yoğun şekilde kendisine, çevresine ve dünyaya karşı değer yargılarında dalgalanmalar yaşar kişiler. Melankoli ve aşırı yemek yeme atakları görülebileceği gibi kişinin aniden huzursuzluğunu atıp mutlu olduğu da görülebilir. Borderline hastaların tedavi sürecinde güçlü bir kimlik algısı oluşturmak hedeflenir. Hastalığa yol açmış olması olası koşullar değerlendirilir ve kişinin kimlik algısının yeniden başarılı bir şekilde kurulması hedeflenir.

E. Naz Aykar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir