dikkat-eksikligi
Dikkat Eksikliği Nedir?
9 Ocak 2017
psikolog-tavsiye
İstanbul Psikolog Tavsiye
15 Ocak 2017

Drama Terapisi

drama-terapisi

Çocuklarda kısmen de yetişkin bireylerde duygusal ve sosyal becerilerinin geliştirilmesi amacıyla kullanılan aynı zamanda Hiperaktivite, Disleksi ve Dikkat Eksikliği alanlarında kullanılan bir terapi çalışmasıdır.

Drama Terapisinin Kullanıldığı Alanlar

Disleksi yani öğrenme bozukluğu olan bireylerde akademik zorluklar yaşamak kaçınılmazdır, çocuğun kendini algılayabilmesi, kendisini daha düzgün ifade etmesi, amaç ve hedef geliştirmesi adına duygusal ve sosyal beceri kazanmasını sağlayan drama terapisi önemli bir yardımcı etkendir. İlkokul çağının ilk dönemlerinde okuma-yazma çalışması aşamasında ve takriben matematik derslerinde sorun yaşayan bireyler, duygusal olarak çok ciddi etkilenmekte ve başarısızlığın verdiği olumsuzlukları kapatmak için olumsuz davranışlar içerisinde bulunabilirler.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) yaşayan çocuklarda ise bir işe veya duruma odaklanma süreleri çok kısadır. Düşünmeden hareket ederler ve konuşurlar. Yerlerinde duramama ve sürekli hareket etme içerisindedirler.  Kendilerine verilen görevleri nasıl organize edeceklerini bilemezler. Drama Terapisi Yöntemi DEHB tanısı alan çocuklara yönelik çalışmalar yapmaktadır. Birey kendisine yönelik olumlu yargı oluşturacak, sistemli ve üretken çalışmalar ortaya koyacaktır. Bu da doğru orantılı olarak güven duygusunu artıracaktır.

psiko-drama-nedir

Drama Terapisi Çeşitleri

Bireysel Drama

Çocuğun kendisi hakkında düşünce geliştirmesi, planlar yapması, yaşantı geçirerek yeni davranışla ve duygular kazanması, problem çözme gibi konularda destekleme yapan drama türüdür. Bireysel Drama, ailelerden bağımsız düşünülemez. Çocuğu çok yönlü geliştirecek ve bireysel gelişimini artıran ailede destekli bir çalışma terapisidir.

Grup Drama

Çocukların kendi yaşıtlarıyla birlikte sosyalleşme ve içsel dürtüleri harekete geçirebilecekleri bir çalışma türüdür. Sosyal hassasiyeti artıran, olaya özgü davranmayı ve toplum içerisinde kendisini daha iyi ifade etmesini sağlayan drama terapisidir.

Hikaye Anlatıcılığı

Çocuğun okuduğu metni zihinde canlandırıp bunu sözel olarak ifade etmesi amacıyla yapılan terapidir. Bireyin sözel becerilerini artıran, imgesel kalıpları öğreten ve değişik olaylar karşısında nasıl davranmasını öğreten bir çalışma şeklidir.

Aile Drama

Anne, baba ve çocukların hayatlarındaki önemli olay ve kişiler hakkında iletişim becerisi kazandırmak amacıyla yapılan eğitimlerdir. Aile bireylerinin keyifli vakit geçirmelerini sağlayacak ve birbirleri arasında oluşabilecek çatışmaları çözüme kavuşturacak bir terapi çalışmasıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir