kisiligi-etkileyen-faktorler
Kişiliği Etkileyen Faktörler
19 Kasım 2016
borderline-kisilik-bozuklugu
Borderline Kişilik Bozukluğu
21 Kasım 2016

İlişkilerde İletişim Çatışmaları

iliskilerde-iletisim-catismalari

Romantik İlişkilerde İletişim Problemleri

İlişkilerde davranış kalıplarımız çocukluk zamanında ebeveynlerimizle kurduğumuz davranış kalıplarına benzer. Bu bağlamda romantik ilişkilerde karşımızdaki kişilerin davranış kalıplarının dayandığı noktaları iyi biliyor olmalıyız. Örneğin; ebeveyniyle samimi ilişki kuramamış bir birey, eğer ki çocukluk döneminde problemlerine çözüm odaklı yaklaşılmamışsa romantik ilişkisinde de kendisine bu şekilde yaklaşan bir partner tercih edebilir. Ancak burada görülmeyen; kişinin hayatını olumsuz etkileyen bu iletişim kalıbını, yaşamının bir diğer evresine yeniden taşımış olmasıdır. Kişi bir süre sonra sorunlarına çözüm odaklı yaklaşılmasını isteyecektir, kişinin varlığını sürdürürken hayatını kolaylaştıracak bu yaklaşıma ihtiyacı vardır, bu ihtiyaç karşılanmadıkça kişi mutsuz olacak ve partnerine de bu konuda sorun yaşatacaktır.

Aile ve ilişki terapilere başvuranların en büyük problemleri bu doğrultudadır. Bu da bize romantik ilişkileri sürdürmede sevgiden daha gerekli olan koşulun doğru iletişim kurabilme becerisi olduğunu gösteriyor.

İletişim Çatışmalarının Temel Nedenleri

 1. Dinlememe, sadece kendisini anlatmaya çalışma, karşı tarafın ne demek istediğini anlamaya çalışmadan sadece kendi dediklerini kabul ettirmeye çalışma. İlişkilerde yapılan temel hatalardan biri budur. Kişi karşısındakinin anlattıklarını dinlemez, sadece kendi görüşünü fanatik olarak savunur ve kabul ettirmeye çalışır. Bu durumda problemini anlatamayan, kendini karşı tarafa ifade edemeyen kişi mutsuz olur. Karşısındaki fanatik olarak kendi görüşünü sürekli savunduğu için kişiler bir süre sonra problemlerini anlatmaya çalışmaktan vazgeçerler ve bu da çiftlerin arasına duygusal boşluklar girmesine sebep olur.
 2. Yargılama ve Hata Arama, kişi karşısındaki insanın cümlelerinde veya tavırlarında sürekli bir hata arıyorsa veya her yaptığını yanlış diye yargılıyorsa bu da çatışmalara sebep olur.
 3. Yalan söylemek, bahaneler üretmek, eleştirileri kabul etmemek. Kişi yaptığı hataları hiçbir şekilde kabul etmiyorsa, kendisinin yanlışlarını örtmek için yalan söylemeye başvuruyorsa bu geri dönülemeyecek iletişim çatışmalarına sebep olabilir.

İletişim Çatışmaları İlişkilerde Nelere Sebep Olur

 • Çiftlerin Birbirine Yabancılaşması
 • Sürekli Kavga Etme
 • Karşılıklı Saygının Azalması
 • Stres ve Strese Bağlı Ruhsal Problemler
 • Cinsellikte Azalma veya Uyumsuzluk
 • Mutsuzluk, Günlük Aktivitelerde ve Sosyal Yaşantıda Olumsuz Etkiler
 • Depresyon
 • Aldatma
 • Ayrılık

İletişim Çatışmaları Nasıl Çözülebilir?

Kişiler öncelikle kendi duygusal ihtiyaçlarının, ilişkiden beklentilerinin, tolerans oranlarının, davranış kalıplarının farkında olmalıdırlar. Kendi isteklerinin, ihtiyaçlarının farkında olmayan bir insan karşı taraftan hangi davranışları beklediğini ifade edemez. Kişi belirlediği istek ve ihtiyaçlarında ne kadar esneyebileceğini ve nelerin olmazsa olmayacağını da belirlemelidir ve olmazsa olmayacakları için esneme yapmamalıdır. Yani eğer siz bir ilişkide ilgi olmazsa olmaz diyorsanız, ilgi eksikliği olan bir partnerle mutlu olamazsınız. Terapi sürecinde bile partnerin bu tutumu değişmiyorsa vazgeçebilmesiniz. Bu sizin ruhsal sağlığınız ve kuracağınız diğer sosyal ilişkiler açısından en doğru olanıdır. Unutmayın ki partnerinizden başka birlikte olabileceğiniz insanlar da var.

Daha sonrasında kişi karşı tarafından beklentilerini iyi anlamalıdır. Karşılayamayacağı istekleri olan bir partnerle birlikteyse, birliktelik tekrar gözden geçirilmelidir. Bu istekler duygusal olabileceği gibi, örneğin sizin çalışmanızı istemeyen bir erkekle birlikte olamayacaksanız buna göz yummamalısınız.

Tüm bu beklenti ve istekler karşılıklı anlaşıldıktan sonra bunların nasıl ifade edildiğine dikkat edilmeli ve bu beklentilerin sürekli olarak karşılanması gerektiği unutulmamalıdır. İletişim hatalarını 20 yıllık evlilikten sonra da yaşamaya başlarsanız yine ilişkiniz de mutsuz olursunuz.

E. Naz Aykar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir