psikolog-tavsiyesi
İyi Bir Psikolog Tavsiyesi Almak Üzerine
2 Ocak 2017
dikkat-eksikligi
Dikkat Eksikliği Nedir?
9 Ocak 2017

İstanbul Avrupa Yakası Madde Bağımlılığı Psikologları

madde-bagimliligi-tedavisi

Belirli bir madde karşı bağımlılığı olan kişilerin fiziki sağlıklarının yanı sıra ruh sağlıklarının büründüğü durum en karmaşık alanlarından biridir. Madde bağımlılığı tedavisi zaman isteyen ve zor bir tedavi sürecidir. Bu sürecin uzun ve zor olması tedavi uygulayanlar ile hasta arasındaki anlaşma sağlanmasının gecikmesidir. Madde bağımlılığı yaşayan kişiler aynı zamanda kişilik karmaşası içerisinde oldukları için profesyonelce yaklaşım isteyen bir süreç gerektirmektedir. Yapılan araştırmalar madde bağımlılığı sorunu yaşayan kişilerin çevresinde onu bu alışkanlığa iten birden fazla faktörün olduğunu ortaya koymuştur. Bu sorunun ortadan kaldırabilmesi için bireyi çevreleyen sorun sarmalının kademe kademe çözüme kavuşturulması gerekmektedir.

Madde Bağımlılığı Olan Kişilerin Davranışları

Madde bağımlılığı yaşayan kişileri tespit etmek uzman olmayan kişiler için zor olabilir ancak bağımlılık yaşayan bireylerin fikirleri, değerleri ve inançları önemli ölçüde değişikliğe uğramaktadır. Madde bağımlılığı sorunu yaşayan insanların yaşamış olduğu sorunlar şu şekildedir:

  • Sosyal, iş ve akademik sorumluluklarının yapılmaması
  • Arkadaşlar ve aile ile ilişki sorunlar
  • Dürtüsellik gibi aşırı para harcama gibi
  • Diğer aktivitelere azalmış ilgi
  • Kısa süreli hafıza kaybı ya da baygınlık
  • Fiziksel yaralanmalar veya hastalık artışı
  • İstismar haline gelen işaret bağımlılığı

madde-bagimliligi

Madde bağımlılığının şiddeti ya da seviyesi kullanılan madde miktarı ve süresi artıkça daha ağır bir hal almaktadır. Madde bağımlılığı yaşayan insanlar dürtülerini kontrol edemezler ve madde yokluğunda hastalanma durumları olabilmektedir. Psikolojik bir destek verilebilmesi için bireyin bağımlı olduğunu inkâr etmemesi ve kabullenmesi gerekmektedir.

Madde Bağımlılığı Tedavisi Mümkün müdür?

Madde bağımlısı haline gelen bir kişinin genellikle bu bağımlılığın üstesinde gelmesi mümkündür ve çeşitli terapi ve tedavi yöntemleri bu süreçte yardımcı olmaktadır. Özellikle, bilişsel davranış terapisi ve motivasyon görüşmeleri bir kişinin değişmesi için ilham uyandırır ve etkililiği oldukça yüksektir. Bazı durumlarda ise 12 adım programı uygulanır ve kendi kendine yardım çalışması yaptırılır. Adsız Bağımlılar olarak grup çalışması yaptırılır ve herkes bir başkasına yardım etmeye çalışırken aslında kendisi tedavi eder. Başka bir tedavi yöntemi de kişiyi hastane ortamında yatılı programa alarak maddeye ulaşması engellenir. Bağımlılığı kurtarma konusunda uzman terapistler hastaneye aldıkları hastalarının bağımlılığın üstesinden gelmeleri için kısa süreçli hedefler vererek onlarda başarma duygusunu artırmaya çalışırlar ve bunu yavaş yavaş maddeler konusundaki bağımlılıklarını terk etmeye yönelik hedefler vererek sorunu çözmeye çalışırlar.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir