ben-kimim
Ben Kimim
18 Kasım 2016
iliskilerde-iletisim-catismalari
İlişkilerde İletişim Çatışmaları
20 Kasım 2016

Kişiliği Etkileyen Faktörler

kisiligi-etkileyen-faktorler

Kişilik Nedir?

Kişilik bir insanın olay, durum ve davranışlara vereceği tepkiler bütünüdür. Tüm durumların bileşenleri her kişi için farklıdır. Yaşadığımız bir tartışmada karşımızdaki A kişinin bize vereceği tepki ile, B kişisinin vereceği tepki çok farklı olabilir. Bu da bizi insanların neye göre tepki verdiğini düşünmeye iten en birincil sebeptir. Bizler karşımızdakilerin tepkilerini tahmin edebilmek ve buna göre hareket etmek istiyoruz. Fakat karşımızdaki insanların bizimle o noktaya gelinceye kadarki yaşamlarına baktığımızda A ve B kişilerine etki eden süreçlerin farklılaştığını görebiliriz işte tüm bu farklılıklar o kişinin bizimle yaşadığı tartışma sırasında vereceği tepkinin farklılaşmasına sebep oluyor. Mesela sınıf arkadaşlarınızla otururken cinsellik üzerine kurulu bir fıkra anlatıyorsunuz, arkadaşlarınızdan biri sizin bu fıkrayı anlatmanızdan çok rahatsız olurken diğer bir arkadaşınız kahkahalarla gülebilir. Bu durumda size kızan arkadaşınızın verdiği tepkiyi anlamakta çok güçlük çekebilirsiniz. Ama onun yanınıza gelmeden önceki kişisel geçmişi ile diğerinin geçmişleri çok farklı olabilir. İşte bu kişisel geçmişlerimiz bizim tepkilerimizi farklılaştırıyor. Muhafazakar bir ailede büyüyen arkadaşınız bu konuları konuşmanın ayıp ve yasak olmasıyla büyüdü, size kahkahalarla gülen arkadaşınız belki cinselliği tabu olarak görmeyen bir ailede yetişti. Bu ve bunun gibi binlerce sebep olabilir. Konuştuğunuz şeye arkadaşınızın olumsuz bir tepki vermesinin tek nedeni o an oturduğu sandalyede rahatsız olması bile olabilir. Tüm bunlar gözlenmesi ve tahmin edilmesi gerekli binlerce bileşeni önümüze getiriyor. Yani karşımızdaki insanı anlamak sandığımızdan belki de çok daha zor.

Kişiliği Etkileyen Faktörler Nelerdir?

 • Genetik
 • Zeka Düzeyi
 • Yetenekler
 • Cinsiyet
 • Yaş
 • Gelişim düzeyi
 • Fiziksel Özellikler
 • Sağlık
 • Çevre
 • Aile
 • Kültür
 • Sosyo-ekonomik Düzey  gibi birçok görünen sebep kişiliğimize etki ettiği gibi, kişiliğimize yansıyan en önemli kavramlardan biri de bilinçaltıdır.

Bilinçaltı Nedir?

Tüm bu görünen sebeplerin yanında kişilerin tepkilerine, duygu, düşünce ve davranışlarına, isteklerine etki eden bir kavram da bilinçaltı kavramıdır. Keşfedildiğinden bu yana pek çok eleştiriye maruz kalmıştır. Bilinçaltının gözlenmesi ve değişimlenmesi mümkün değildir. Ancak dolaylı yollarla bilinçaltımızın verdiği sinyalleri gözleyebiliyoruz. Örneğin gördüğümüz rüyalar bilinçaltımızda bastırdığımız, fakat gerçekleşmesini istediğimiz isteklerimizi yansıtabilir, ya da her zaman korktuğumuz büyük korkularımız gün yüzüne böyle çıkabilir.

Bilinçaltı kişinin tüm hayatı boyunca o gün orada yapamadığı, anlatamadığı; duygu, düşünce ve istekleriyle doludur. Bastırdığımız tüm bu isteklerimiz derinlerde doyurulmayı bekler. Bilinçaltı bu gibi isteklerimizi içerirken aynı zamanda memnun olmadığımız düşüncelerle de doludur. Korkularımız, utandığımız anlar, saklamak istediğimiz gerçeklerimiz tüm bunlar bizi günlük hayatta esas yönlendiren noktalar olmasına rağmen bilinç düzeyimizde olmayan bilgilerdir.

E. Naz Aykar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir