psikolog-destegine-mi-ihtiyaciniz-var
İstanbul Psikolog Randevu
27 Ocak 2017
psikolog-klinikleri
İstanbul Psikolog Klinikleri
2 Şubat 2017

Kurum Psikologları

kurum-psikologlari

Kurum psikologları firmalarda veya kurumlarda genellikle iş kalitesini veya işçilerin birbirleriyle veya firmanın bizzat kendisi ile olan ilişkilerini güçlendirerek verimi arttırmayı hedefler. Bu tarz çalışan psikologlar ile çalışmak firmalardaki çalışanların daha mutlu, daha uyumlu ve daha verimli çalışmasına sebep olur. Bu sebeple de pek çok büyük firma bu tarz hizmetler alır. Özellikle iş stresinin yoğun olduğu veya yapılan işin psikolojik birtakım ağır etkiler oluşturabildiği sektörler için oldukça önemli ve zorunlu denebilecek düzeyde vazgeçilemez bir uygulamadır. Örneğin bir belediye otobüsü şoförünün her gün trafiğin stresine maruz kaldığını, onlarca insanının can güvenliğinin sırtında olduğunu düşünürsek bu kişilerin öfke kontrolü, stresle baş etmenin yolları gibi seminerler alması verimi arttıracağı gibi iş güvenliğine de katkı sağlayacaktır.

Kurum Psikologlarının En Faydalı Seminerleri

Bu kurum psikologları birbirinden farklı pek çok dalda pek çok farklı seminer vermektedir. Peki hangisi sizin firmanıza uygun seminer, iş verimini nasıl arttırırsınız, işçilerin motivasyonunu nasıl yükseltir ve çalışanların firmayı sahiplenmesini nasıl sağlarsınız? Bu soruların tamamını kurum psikoloğunuzla yapacağınız toplantılarda kendisinin de görüşleri doğrultusunda ortak bir rotada sürdürebilirsiniz. Kurum psikoloğunuzla koordineli çalışmanız önemlidir. Firmanızı sahiplenmesini istediğiniz işçilerinize bununla ilgili seminerler verdiğiniz haftada yemek saatlerini kısaltmanız, fazla mesailer yazmanız psikoloğun üzerinde çalıştığı tüm kurgunun ters tepmesine sebep olabilir. Bu sebeple seçtiğiniz seminerlerin üzerinize düşen sorumluluklarını yerine getirmeniz ve kurum psikoloğu ile koordineli çalışmalar yürütmeniz faydalı olacaktır.

Kurum Psikoloğu Olmak İsteyenler için Öneriler

Kurum psikoloğu olmak oldukça titiz ve programlı çalışma gerektiren bir daldır. Şirket içi verimi arttırmakla ve firmayla işçilerin arasındaki ilişkiyi güçlendirmekle yükümlüdür. Aynı zamanda şirket içi çalışanların stresini ve çalışma yükünü azaltmaları da beklenir. Bu kişiler planlı ve bilinçli çalışmalıdırlar ve şirket yöneticileri ile de koordineli hareket etmelidirler. Sunu yeteneği olan insanlar bu alanda bir adım öndedirler. Genellikle toplu yapılan seminerlerle anlatım sağladıkları için anlattıkları konu hakkında sıkı hazırlanmalı gelebilecek her soruya net ve kesin bir cevap verebilmelidirler. Bunun haricinde çalıştıkları şirketin işleyişini iyi bilmeli eksiklerini analiz etmeli ve nasıl düzeltebileceği ile ilgili etkili ve pratik çözümler üretmelidirler. Tüm bu özellikler sizde bulunuyorsa harika bir kurum psikoloğu olmanız için hiçbir engel bulunmuyor demektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir