toplum-ruh-sagligi
Toplum Ruh Sağlığında Psikologların Önemi
16 Aralık 2016
psikologun-sorumluluklari
Psikoloğun Sorumlulukları Nelerdir?
20 Aralık 2016

Ne Zaman Psikoloğa Gitmeliyim?

psikolog-basvuru

Psikologlar, davranış bilimleri ve psikoloji dalında uzman olarak hizmet veren kişilerdir. Sosyal çevrenin tam aksine, psikologlar hastalarına karşı tamamen yargısız davranırlar. Sorununuz ne olursa olsun rahatsız edici değil, rahatlatıcı etki göstermeyi hedef alırlar. Terapi süresince olanlar gizlilik ilkesi gereği sadece psikoloğunuz ve sizin tarafınızdan bilinir.

Ne Zaman Bir Psikolog İle Görüşmelisiniz?

Psikologla görüşmek ve terapi almak için şartlı bir durum yoktur. Psikologlar yargısız olarak hizmet verirler, en ufak bir sorununuz için bir uzmanla görüşebilirsiniz. Psikoloğa gitmeyi düşünüyorsanız ama ağır bir psikolojik rahatsızlığınız yoksa bu sizin için etken olmamalıdır. Günlük hayatınızda, işinizde, evinizde, sosyal çevrenizde veya eşinizle kafanızın karışmasına neden olan, eskisi gibi hissetmediğiniz, zihninizi allak bullak eden ve sizi sıkıntıya sokan her hangi bir durumda bile bir psikologdan destek alabilirsiniz.

Terapi gören çoğu birey bu düşünceyi tasdikler. Psikologlar kendi iradenizi nasıl yönlendireceğinizi, karakteriniz ve yaşam koşullarınızı göz önünde bulundurarak sizin otokontrol geliştirmenizi sağlarlar. Sorunla başa çıkabilme yollarını sizinle sohbet ederek bulurlar. Bir farkındalık kazanmanızı sağlayarak sizin yeni bir bakış açısı edinmenize ve probleminizi en kolay yoldan çözmenize yardım ederler.

“Ciddi Bir Psikolojik Hastalığım Yok Ama Bir Psikolog İle Görüşmek İstiyorum”

Psikolojik bir rahatsızlığınız olmasa bile, uzman bir bakış açısından tavsiye almak istiyorsanız bir psikolog ile görüşebilirsiniz. Aklınızdan “Bir sorunum yok, psikolojik bir rahatsızlığım yok ama yine de bir psikologla görüşmem nasıl olur?” düşüncesi geçiyor olabilir. Bu durumda sizi durduran bir şey olmasın. Psikoloğa gitmek için sadece psikolojik bir rahatsızlığınız olmak zorunda değil. Günlük hayatta karşınıza çıkan en ufak bir sorun için bile uzman bakış açısına sahip birinden destek alabilirsiniz.

Psikolojik Hastalığınız İçinde Görüşebilir Misiniz?

Depresyon, anksiyete bozukluğu ve daha pek çok psikolojik rahatsızlık için bir psikoloğa başvurmak yapılacak en doğru davranıştır. Psikologlar ilaçsız tedavi uygulayarak, terapi yoluyla bu hastalıkları yenmenize ya da kontrolünü sağlamanıza yardım ederler. İlişkilerinizi bozan hastalığınızın etkilerini en alta indirgeyerek hayatınızı düzene sokmanızda sizin en büyük destekçiniz olabilirler.

Eğer aklınızdan psikoloğa gitme düşüncesi geçiyorsa, o zaman kesinlikle sorun yaşadığınız alanda uzman bir psikolog ile görüşmeniz gerektiğinin vakti gelmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir