borderline-kisilik-bozuklugu
Borderline Kişilik Bozukluğu
21 Kasım 2016
istanbul-psikolog-adresleri
İstanbul Psikologları
5 Aralık 2016

Psikologların Çalışma Alanları

psikolog-kimdir

Gündelik yaşantıdaki stresler iyice arttıkça psikolog kelimesini sıkça duyar olduk. Öncelikle psikolog nedir ; kelime anlamını söyleyecek olursam ruh bilimci demektir. Daha genel anlamıyla insan davranışlarını, zihinsel süreçlerini gözlem ve bilimsel yöntemleri kullanarak inceleyen analiz eden davranış bozukluklarını teşhis ve tedavisinde bulunan kişidir.

Psikologlar genellikle kapalı odalarda kendilerine ait ofislerde oturarak çalışırlar. Hasta mahremiyeti açısından kapalı bir alan olması şarttır. Çalışma yaptıkları alanlar çok çeşitlilik gösterir.

Eğitim Kurumları

Psikologlar Yüksek Öğrenim Kurumu tarafından açılan pedagojik formasyon eğitimini alarak okullarda, kreşlerde rehber öğretmen olarak iş yapabilir, öğrencilerin davranış bozuklukları, ailevi sorunları, eğitim sorunları, kişisel sorunları vb. durumlar ile ilgilenip yol gösterici kimliğe sahip olabilirler.

Sağlık Kurumları

Sağlık Bakanlığına bağlı ruh ve sinir hastanelerinde, üniversiteler bağlı ruh ve sinir hastanelerinde, kliniklerde, tanı ve tedavi merkezlerinde çalışabilirler.

depresyon-psikolog

Adli Kurumlar

Psikologlar, ceza evlerinde, Adalet Bakanlığında çalışabilirler. Ceza evlerinde hükümlülerin tedavisinde, psikolojik durumunu ölçme ve değerlendirmede görev alırlar.

İş Yerleri

Endüstri geliştikçe kurumlar, fabrikalar, iş yerleri artmakta. Psikologlar iş yerlerinde personel seçmede yerleştirmede, personelin ruh sağlığının iyileştirilmesinde görev alırlar.

Psikologlar son dönemlerde KPSS sınavı ile Sağlık Bakanlığı, Adalet ve İç işleri Bakanlığı,  Emniyet Genel Müdürlüğü, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu tarafından psikolog olarak atanırlar.

Esasen psikologlar insan etmeninin olduğu her alanda çalışırlar. Çalışma alanının çok geniş olmasından dolayı her türlü yerde kolayca ve rahatlıkla çalışabilirler. Tabi ki de şu anda en popüler olarak kendilerine ait bir klinikte bağımsız olarak çalışırlar. Kliniklerinde genellikle duygusal bozukluklara tanı koyup bu bozuklukları psikoterapi ile tedavi ederler. Yalnız tıp eğitimleri olmadığı için tıbbi bir tedavi ( ilaç , ameliyat ) uygulayamazlar. Klinik psikologları kişilik psikolojisini yakından inceler bireylere bir takım testler uygular. Günümüzde stresle süregelen problemler ile birlikte klinik psikologlarının hasta yelpazesi çok geniştir. Aile içi şiddetli geçimsizlikten yakınan evli bireyler ve bu geçimsizlikten etkilenen çocuklar en sık rastlanan hasta grubunda yer almaktadır.

Aslında belirli bir problemimizin olmaksızın kendimizi kötü hissettiğimiz her an, içinde bulunduğumuz oylar içinden çıkılamaz hale geldiğinde ihtiyaç duyduğumuz her zaman bir psikologdan yardım almalıyız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir