psikolog-basvuru
Ne Zaman Psikoloğa Gitmeliyim?
17 Aralık 2016
psikolog-olmak
Psikologların İzledikleri Yöntemler Nelerdir?
23 Aralık 2016

Psikoloğun Sorumlulukları Nelerdir?

psikologun-sorumluluklari

Öncelikle, psikolog nedir?

Psikolog, kişilerin davranışlarını gözlemleyip, bilimsel yöntemler ile kişilerin sorunlarını teşhis ile çözebilen kişidir. Psikolog deyince illa, çok kötü bir surum algılanmasın, geçmişten bu güne kadar psikoloğa gitmek denince, hep akla o kişi psikopat mı? Neden psikoloğa gidiyor? Gibi sorular soran kişiler olur diye, gitmek istememekte olan kişiler gelmektedir. Fakat, aslında bu konu ile hiç alakası yoktur. Herkesin sorunları, problemleri olur, yaşamış olduğu tramvatik olaylar olabilir. Bu durumu daha kolay atlatabilmek adına burada devreye Psikologlar girmektedir.

Psikoloğun tedavi yöntemleri nelerdir?

Psikolog, siz ona gittiğiniz zaman, öncelikle sizi dinler, sorunlarınızı çözmeye çalışması adına ona anlatmalısınız. Sizi dinler ve psikolojinizin ne duruma olduğunu ve sorununuzun neden kaynaklandığını, yani sizi dinleyerek davranışlarınızda ki bozuklukları gözlemler ve sizlerin fizyolojik durumunuzu anlar ve mesleğiniz vermiş olduğu bilgi ve becerileri ile sizinle iyi şekilde iletişime geçip anlamayı sağlar.

psikolog-nedir

Psikolog alet ya da malzeme kullanır mı? Nasıl yapmaktadır?

Görüşmeler neticesinde, kişilere anket gibi, görüşmeler neticesi durumu hakkında envanter gibi, yada form vererek doldurması gibi zekâ, yetenek ve kişisel nitelikte testler vb. yöntemler ile görüşmelerini sağlayabilmekte ve gelen kişi, hakkına daha detaylı şekilde inceleme yapmış olacaktır.

Psikologlara, okullarda, hastanelerde, bürolarda bu gibi kapalı mekanlarda rastlayabilmektesiniz. Kişi ile görüşmelerini tamamlayan bir psikolog, daha sonra ailesi ile de görüşerek kişinin durumu hakkında bilgi verip, yakınlarının nasıl davranış sergilemeleri hakkında onları da bilinçlendirerek, daha sağlıklı sonuç elde edecektir.

Psikologlar mesleki eğitimlerini nerelerde almaktadırlar

Üniversite fakültelerinden fen-edebiyat fakültelerinin psikoloji bölümünden mezun olarak psikolog olmaktadırlar. bu işin eğitimini temelden almaktadırlar. Dört yıllık üniversite bölümünden mezun olmaktadırlar. Ve eğitimlerine daha fazla devam ederek ise, akademik kariyer yapabilmektedirler. Bu sayede alanlarında daha da fazla uzmanlaşabilmektedirler.

Psikologlar, çok bilgili ve tecrübeli kişilerdir. Sizleri güzel bir şey

Dinleyip bu sayede, sizler hakkında bilgi sahibi olarak, psikolojinizi test eder ve size bu yönde yardım ederek sorununuzu da çözmektedir. Psikolog tan korkmak yerine ona güvenmelisiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir