psikolog-nedir
Psikolog ve Psikiyatrist Arasındaki Farklar
12 Aralık 2016
psikolog-basvuru
Ne Zaman Psikoloğa Gitmeliyim?
17 Aralık 2016

Toplum Ruh Sağlığında Psikologların Önemi

toplum-ruh-sagligi

Sağlıklı insan, sağlık politikası,  sağlık uygulamaları denildiğinde akla ilk gelenler iç veya dış organlar ile ilgili rahatsızlıklar olur genelde. Oysa insanın bedeni ruhunun giysisidir. Ve insan et, kemik, damar yanında ruhsal bir mekanizmaya da sahiptir.

Ruh hastalıklarının göz ardı edilmesi konu ile ilgili cehaletin yanında ön yargıdan da kaynaklanmaktadır. Fiziksel tedavi gören hastalar normal bir algı ile bakılır iken ruhsal tedavi gören hastalara günümüzde dahi çok daha farklı bir yaklaşımda bulunulmaktadır. Kaçınılması gereken ya da acınması gereken insan pozisyonuna düşmekten veya sevdikleri ile ilgili toplum içinde böylesi bir algı oluşmasından korkan insanlar ya ruhsal rahatsızlıklarını görmeze geliyor ya da erteliyorlar.

Ruhsal rahatsızlıkların ihmal edilmesine sebep olan diğer etmen de şüphesiz birçoğunun fiziksel bir rahatsızlık vermiyor olması. Fiziki bir sıkıntı yaşamadığımız için çoğunlukla o psikolojik sıkıntı ile hayatımıza devam ediyor ve farkına bile varmadan yaşımızla birlikte ciddi bir sorunu da büyütüyoruz.

toplumda-ruh-sagligi

Psikolojik Rahatsızlıkların Göz Ardı Edilmesi Nelere Yol Açar

Toplumun çekirdeği sayılan aile içinde örtülen psikolojik rahatsızlıklar evvela o aile bünyesinde oluşmuş ve sürekli büyüyen bir ur etkisi yapmaya başlayacaktır. Psikolojik sıkıntıları olan birey veya bireyler normal karşılandıkları sürece onlara yaklaşımda da normalin dışında bir uygulamaya gidilmeyecek ve bu durum aile geleceği için madden ve manen ciddi sorunların temelini atmak demek olacaktır.

Ruhsal bozukluklardan en hafifi bile tedavi ile kontrol altına alınmaz ise birey çevresine ve kendisine zarar verebilecek eylemlerde bulunacak en hafif ihtimalle ailenin ve kendisinin yaşam kalitesi düşecektir.

Bu durumun topluma yansıması ise çok daha vahim şekillerde olacaktır. Toplum olarak isimlendirdiğimiz büyük kalabalık içinde kaybolacak olan her psikolojik sorunlu birey birer açık yara gibi her tür sıkıntıya davetiye çıkaracak ve birçoğunun adına sadece suçlu denilirken hastalıkları yine söz konusu olmayacaktır. Ve bu bir kısır döngüye dönüştüğünde de huzursuz, güvensiz,  endişeli öfkeli bir toplum yapısının oluşmaya başlaması,  toplumsal psikolojik dengeler ile ilgili sıkıntılar kaçınılmaz olacaktır.

Toplum Ruh Sağlığı Konusunda Psikologlar Neden Önemli

İnsan psikolojisi söz konusu olduğunda dengelerin hassasiyeti son derece önemlidir. Yukarıda saydığımız olumsuzluklar listesinin ilk maddesini bu hassas dengenin bozulması oluşturur. Hal böyle iken ruh dengesi, insan psikolojisi alanının uzman ve dengelerin hassasiyetine uygun muamele edecek görevlilere ihtiyaç duyduğunu söylemeye gerek yok. Psikologlar evvela bireysel dengeyi imar etmeleri sebebiyle mühimdir. Toplum denilen yapının tuğla taşı olan bireyin ruh dengesini emanet alan psikologlar, doğal olarak toplumsal dengenin ve buna bağlı huzurlu, sakin, güvenilir toplum yapısının da mimarı olarak görülmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir