psikolog-destegine-mi-ihtiyaciniz-var
Psikolog Desteğine Mi İhtiyacınız Var?
16 Kasım 2016
ben-kimim
Ben Kimim
18 Kasım 2016

Toplumsal Cinsiyet Nedir?

toplumsal-cinsiyet-nedir

Toplumsal cinsiyet bireylerin kadın ve erkek olmalarına göre üzerine aldıkları cinsiyetçi sorumluluklardır. Yani kadının kadın olduğu için yapması, hissetmesi, düşünmesi gerekenler ve erkeğin erkek olduğu için hissetmesi, yapması, düşünmesi gerekenler toplum tarafından belirlenmiştir. Yıllardır süregelen bu belirlenmiş kurallara uyulmasına toplum çok dikkat eder. Sizin biyolojik cinsiyetinize (kadın veya erkek olmak) göre karar verilen toplumsal cinsiyet rollerinize uygun olmayan hareketler yapmanız durumda toplum tarafından dışlanmanız kaçınılmazdır.

Toplumsal Cinsiyet Rolleri Nelerdir?

Toplumsal cinsiyet rolleri kadınlar için feminen olmak, erkekler için maskülen olmaktır. Yani kadınlar kadın gibi, erkekler erkek gibi davranmalıdır. Peki bu fark nasıl ortaya çıkmış derseniz aslında bu farkların dayandırılabileceği bilimsel veriler yok. Kadınlarla erkeklerin biyolojik bir takım kadın, erkek olmayla ilgili farkları olmasına rağmen, toplumsal iletişimler ve davranışlar boyutunda hayatlarına yansıyabilecek bir farkları olmadığını tespit eden araştırmalar fark olduğunu tespit eden araştırmalardan daha fazla. Fark olduğunu iddaa eden araştırmalarda ise toplum tarafından daha çok ilgi gördüğü için daha çok ortadadırlar. Fakat bu araştırmalardaki farklar çok büyük ve anlamlı farklar değildir.

Toplumun ayrımcılığa ve büyük farklara olan ilgisi her zaman daha büyüktür. Eşitlikten çok fark ve büyük ayrımlar bulan çalışmalara rağbet gösterilmektedir. Bu yanlış bir tutum olarak değerlendirilebilir. Toplumsal iletişim ve düzenin sağlanabilmesi ayrımları büyüterek değil eşitlikleri güçlendirerek mümkün olacaktır.

Kadın Gibi Olmak Ne Demek?

Çocuklara daha anne karnında, daha doğmadan yapmaya başladığımız tavırlarla bu gelenekselci bakış açılarını biz yüklüyoruz. Hamile olduğumuzu öğrendiğimizde bebeğin önce cinsiyetini öğrenmek istiyoruz. Çünkü çocuğun tüm hayatını cinsiyetine göre şekillendireceğiz. Kızımız olacaksa;

pembelerle büyütülecek,

hassas,

yardımsever,

korunmaya muhtaç olduğunu ona her fırsatta hatırlatacağız.

Sen büyüklerin yanında çok konuşma,

öyle sesli gülme, kızlar sokakta oynamaz,

kızlar okula gitmez,

erkeklerle arkadaş olunmaz,

sen kızsın akşam sokağa çıkmazsınlarla büyütüyoruz çocuklarımızı.

Halbuki hamile olduğunuzu öğrendiğinizde siz de bütün anneler gibi önce sağlıklı olsun istediğiniz çocuğunuz. Her şeyi tam olsun, hep mutlu olsun, ona bir zarar gelmesin istediniz. Çocuklara davranışlarıyla ilgili yüklenen bu zorunluluklar çocukların ruh sağlığına zarar verebilir. Bir kadın kadın olduğu halde toplum tarafından kadın gibi olarak kabul edilen davranışları sergilemek istemiyor olabilir. Güçlü olmak isteyebilir mesela. Kariyer yapmak isteyebilir. Bir erkeğin korunmasına muhtaç olmayabilir, pembe sevmeyebilir mesela. Erkeklerle iyi arkadaş olabilir ve lezbiyen olduğu için değil mizacı böyle olduğu için böyledir bu.

Erkek Gibi Olmak Nedir?

Erkek çocuk bekliyorsa gururlanır baba.

Çünkü erkek çocuk işe yarayacak, eve ekmek getirecek, soy devam ettirecek.

Erkek çocuk güçlü olmak zorunda.

Erkekler ağlamaz.

Erkekler hassas, kırılgan olamazlar.

Erkekler futbol oynarlar, takım tutarlar, küfür ederek maç izlerler.

Ev işi yapmazlar, çünkü bu kadın işidir.

Bir insan sırf erkek olduğu için güçlü olmak zorunda değildir. İnsanların güçsüz zamanları olabilir. Çevresindekilerden duygusal destek beklediği anlar olabilir. Sarılmaya, samimiyete ve dert ortaklığına ihtiyaç duyabilirler. Hatta bir erkek ağlayabilir üzüldüğü zaman. Çünkü bu erkek olmakla ilgili değil, insan olmakla ilgilidir.

Çocuklarımızı bırakalım istedikleri gibi yaşasınlar. Oldukları gibi davranabilsinler. Çünkü olduğu kişiden uzaklaşmaya çalışmak kişinin ruhunda yaralar açabilir. Tüm bu tutum ve davranışlar insanidir.

E. Naz Aykar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir